Belirsizlikle mücadele etmek: Bakışınızı değiştirin

Pek çok şeyin belirsiz olduğu günlerden geçiyoruz. Küresel pandeminin ne kadar süreceği gibi, bizim için sonuçları da belli değil. Çocuklarımızın eğitimi ne olacak, ikinci dalga gelirse tekrar evlerimizden mi çalışacağız, yarınımız ne olacak gibi yanıtını veremediğimiz belirsizliklerle mücadele ediyoruz. 

Böyle bir süreçte bizi güçlü kılacak olan akıl ve ruh sağlığımızı korumak ve dengede tutabilmek. Ancak, bu o kadar da kolay değil. İnsan özellikle belirsizliklerle başa çıkmakta zorlanabiliyor. Bu zorluğun aşılması için ben öncelikle bakış açımızı değiştirmeyi, hayatla başa çıkmamızı zorlaştıran alışkanlıklarımızdan kurtulmayı öneriyorum. Peki, bunu nasıl yapacağız?

Değişim kararını aldıktan sonra atacağınız ilk adım,  zorluklarla karşılaştığınızda, “yapamam” demek yerine, “yapabilirim” demek olmalı. ‘Zamanı Yakalayan Ofisler’ kitabımda da olumsuz cümleleri olumlularla değiştirdiğimizde ilişkilerimizin ne kadar düzelebileceğini ele almıştım. Olumlu cümleler kurmak, kendimizle olan ilişkimizi de geliştirir. “Yapabilirim” demeye başladığınızda, bir süre sonra önceden imkânsız olduğunu düşündüğünüz şeylerin size ne kadar kolay gelmeye başladığını fark edeceksiniz. 

Olumlu cümleler kurun, diyorum hep ama bununla hayattaki her şeyin olumlu, iyi, güzel olduğunu söylemiyorum. Olumsuzluklar yokmuş gibi davranmak da insanı yanılgıya götürür, gerçekle asla bağdaşmayan bir yalanı yaşamasına sebep olur. Belirsizlikle başa çıkmak için kendinizi kandırmayın. Hayatta olumsuzlukların da kötü günlerin de olabileceğini kabul edin. Endişeleriniz, kaygılarınız ve korkularınız elbette olacak. Sizi rahatsız eden olayları da kucaklamayı bilin ki oradan olumlu olanı çıkarıp daha iyiye ilerleyebilin. 

İnsanlar kötü günlerden tek başına değil, dayanışmayla çıkabilir. Böylesi belirsiz bir zamanda siz de dayanışmanın gücünü yeniden keşfedebilirsiniz. Bunun için başkalarına, arkadaşlarınıza, tanıdıklarınıza yardım edin. Sadece tanıdıklarınıza telefon açıp “Nasılsın?” diye sormanın bile sihirli bir gücü olduğunu fark edeceksiniz. Ne kadar çok ararsanız, o kadar çok aranırsınız. 

Ve en önemlisi an’da kalın. Belirsizliklerle mücadele etmenin en iyi yöntemi budur. Geleceğe dair çoğu muhtemelen gerçekleşmeyecek endişe ve kaygılarınızdan an’a odaklanarak kurtulabilirsiniz. İster meditasyon yapın, ister yoga, isterse de işinize odaklanın… Ama o an’da yaptığınız işi iyi yapın. An’ın tadını çıkarın, çünkü bugünü bir daha yaşamayacaksınız. Tatsız an’ları bile kabul etmesini bilin, çünkü emin olun onlar da geçecek.

You may also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir