Kariyer: Herkes kendi ‘fırsat’ının mimarıdır

Kimi zaman başkalarının hayatına imrendiğimiz, sahip oldukları imkânlara özendiğimiz olmuştur. Böyle zamanlarda kişi kendini nesnel olarak değerlendiremez hale gelir. Hatta bu imrenme hali bazen öyle bir aşamaya gelir ki kişi için başkalarının hayatı yaşanası, kendininki ise çekilmez olur. 

Bunun çok büyük bir tuzak olduğunu düşünüyorum. Ben başkalarının hayatına bakarken hep şunu düşünürüm: Demek ki istediği kişi olmak için fırsatlarını yaratmayı bilmiş.

Şirketler ürünlerine, hizmetlerine, ortak değerlerine inanacak, bağlılıkla çalışacak kişilerle çalışmak ister. İşinde ilerlemek ve bu konuda gerekli eğitimleri almaya istekli kişiler şirketler için ideal çalışanlardır. Aslında profesyonellik tam da budur, yani uğraştığı alanda her şeyi öğrenmeye ve gelişmeye istekli ve yatkın olmak… Konusunda ek çalışmalar yapmak, o alandaki yayınları okumak, seminerlere katılmak, eğitimler almak, gerekirse mesai saatlerinin de dışında kendini geliştirmeye zaman ayırmak. 

Mesleğinde yükselmiş kişilerin hayat hikâyelerini okuyun, bulundukları yere gelmek için uzun yıllar emek verdiklerini, kendilerine yatırım yaptıklarını, hep ilerlemek için çaba harcadıklarını fark edersiniz. Profesyonel kişilerin kariyerlerine baktığınızda, bu kişilerin verdikleri kararların sorumluluğunu alabildiklerini, işlerini başında onu takip eden biri veya denetim olmadan görev bilinciyle yerine getirdiklerini görürsünüz. Bunlar özgüvenlidir ve kendilerini işlerine adamışlardır. Hepsi eyleme dönük düşünürler, güvenilir ve çalışkandırlar.

Oysa günümüzde pek çok çalışanın bu özelliklere sahip olmadığını görüyoruz. Yalnızca mesai saatleri içerisinde onlardan beklenen çalışmaları yerine getirip hesaplarına ay sonunda yatacak maaşla ilgileniyorlar. Şirketin başarısının, elde edeceği kârın veya zararın kendi kazanç ve kayıp hanesine de yazacağını pek düşünmüyorlar. 

Tekrar etmekte fayda var: Şirketler motive olmuş, dürüst, hedefe odaklı, harekete geçebilen, kendini güçlendirmenin yollarını arayan çalışanlarla birlikte yürümek ister. Kariyer yolunuzda ilerlerken bunları unutmayın, kendi tarzınızla ve çalışkanlığınızla ‘fırsat’larınızı yaratın.

You may also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir