Kişisel gelişim: Uzun ve zorlu bir yola hazır mısınız?

Herkes kişisel gelişimden söz ediyor. Bu konuda yüzlerce kitap yazılıyor. Kişisel gelişim konusunda belki kitaplardan daha fazla internet sitesi ve blog var. Artık ‘kişisel gelişim’in bir sektör olduğunu söylemek abartı olmaz. 

İnsanların kendini geliştirmek istemesinde şaşılacak veya garipsenecek bir şey yok. Bu bence desteklenmesi gereken bir istek. Fakat, tuhaf ve üzücü olan şu: Pek çok kişi birkaç ‘kişisel gelişim’ kitabı okuyarak, bu konuda yazılmış birkaç blogu kendine referans alarak gelişim yolculuğunu tamamlayacağını düşünüyor. Halbuki, kişisel gelişim uzun bir yolculuk ve her şeyden önce bu yolculuğu sürdürmek için sabır ve azim gerekiyor. 

Ben kişisel gelişimi, ustalaşmak için ömür boyu pratik yapmayı gerektiren bir sanat olarak görüyorum. Peki, pratikten ve çalışmaktan kastım ne? Bu yazıda size bunlara dair bazı ipuçları vermek istiyorum.

  1. Okuyun, okuyun, okuyun: Dediğim gibi hiç kimse üç, beş kitap okuyarak kendini geliştiremez. Yapmanız gereken şey, okumayı bir alışkanlık haline getirmek. “Boş zamanımda, arada sırada kitap okuyayım” gibi bir anlayıştan söz etmiyorum. Okumayı kendinize iş edinin. Sadece kişisel gelişim kitapları değil, kurgu kitaplar da okuyun. Emin olun, örneğin Tolstoy’un bir ‘Anna Karenina’ romanı, ’kişisel gelişim kitabı’ adı altında satılan pek çok kitaptan size hayata dair daha fazla kapı açar. İnsana dair bilginiz, görgünüz, içgörünüz edebiyatla gelişir.  
  2. Kendinize bir mentor bulun: Gelişmek istediğiniz alanda kendinize bir akıl hocası bulmanız yolunuzu aydınlatır. Yürümek istediğiniz yolda azimle çalışmanız karşılığında sizi kanatları altına almaya istekli olan, sizden çok daha deneyimli bir mentora sahip olmak, öğrenmenin açık ara en hızlı yoludur.
  3. Her günün sonunda yaptıklarınızı değerlendirin: Kendinizi geliştirmeyi gerçekten istiyorsanız, bunun farkında olmanız gerekir. Yani sadece, “ben kendimi geliştireceğim” demek yetmez, gelişim yolunda o gün kaç atım attığınızı bilmeniz gerekir. Gelişmenin tek yolu, bunun üzerinde düşünmek ve kendinize nerede ve nasıl hâlâ daha fazla çalışmaya ihtiyacınız olduğunu sormaktır.
  4. Güçlü bir uygulama programı yapın: Sonuçları ortaya çıkaran sizin alışkanlıklarınızdır. Bir gece uyuyup sabah uyandığınızda istediğiniz, hayal ettiğini o başka hayata geçmeyi, o başka kişi olmayı düşünemezsiniz. Dolayısıyla kendinizde değiştirmek istediğiniz şeylerin değişmesini sağlayacak günlük alışkanlıklar edinmeniz gerekir. Günlük alışkanlıklara sadık kalmak için kendinize güçlü bir uygulama programı çıkarın. 
  5. Kendinize karşı dürüst olun: Değişim hakkında sadece konuşmak, değişmenizi sağlamaz. Kişisel gelişim kitabı satın almak, onu çantanızda oradan oraya taşımak da sizi değiştirmez. Değişmek istiyorsanız öncelikle kendinize karşı gerçekten dürüst olmalısınız. Değişmek istiyor musunuz, yoksa hiçbir şey yapmayıp değişeceğiniz hakkında konuşmak mı daha kolayınıza geliyor? Tembellik yapmak veya bahane üretmek sizin için daha mı kolay? Çalışmadan, sebat etmeden her şeye sahip olmak mı istiyorsunuz? Emin olun ‘kişisel gelişim’ gerçekten çalışmadan, yıllarınızı buna vermeden ede edilmez, çalışmadan sadece geliştiğiniz illüzyonunu yaşarsınız. Bu da kendine karşı dürüst olmak değil, sadece kendini kandırmak olur. Lütfen yola çıkarken kendinize karşı dürüst olun,  gelişim yolculuğunuz ancak böyle başlar. 

You may also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir