Hedeflere giden yol: Motivasyon ateşini nasıl yakacağız?

“Motivasyonum düştü”, “İşe başlamak için motivasyonumun yükselmesini bekliyorum.”

Çalışma hayatı içinde bu sözleri sık sık duyuyoruz. Elbette bazen dış faktörler çalışma şevkimizin düşmesine neden olabiliyor, ancak ben insanın motivasyon kaynağının özsaygısı ve özdisiplini olduğunu düşünüyorum.

Dolayısıyla hep şunu savundum: Bir işe başlamak ve hedeflerinizi gerçekleştirmek için dışarıdan size hediye paketi gibi bir ‘motivasyon’ paketlenip verilmesini beklemenize gerek yok. Öncelikle hedeflerinize ulaşmak için her gün tutarlı bir şekilde çalışmanız gerekiyor. İşte, asıl zor olan bu sanırım, her gün hedefimiz doğrultusunda çalışmak! Çünkü bazen tembellik etmek istiyoruz, bazen başka işler bizi alıkoyuyor, bazen önümüze bir YouTube videosu veya bir alışveriş sitesi çıkıyor, bazen de kendimize olan güvenimizi yitiriyoruz… Bu listeyi uzatabilirim ama kesin olan şu ki bu listedeki pek çok madde birer bahaneden öteye gitmiyor. 

Peki, bu bahanelere sığınmadan her gün yüksek bir motivasyonla çalışmayı nasıl başarabilirsiniz? Sizinle motivasyonumu yükseltmek için uyguladığım yöntemleri paylaşmak istiyorum.

  1. İşe küçük adımlar atarak başlayın: Bir proje veya görev çok büyük ve göz korkutucu geliyorsa, bu algının işinizi ertelemesine ve yönlendirmesine izin vermeyin. Çoğunlukla hedeflerimize birden zıplayarak değil, yürümeye devam ederek ulaşırız. Adım atmaya devam edin. Çünkü en önemli şey, sadece yola çıkmak ve ileriye doğru ivme kazanmaktır. Günlük işlerinizde de büyük olan görevden veya işten değil, küçük olandan başlayın. Bir süre çalıştıktan sonra işlerin daha kolay ve hatta daha eğlenceli bir şekilde ilerlediğini görecek, motivasyonunuzun yükseldiğini hissedeceksiniz.
  2. Günlük dikkat dağıtıcı unsurları azaltın: Etrafınızda kolayca erişilebilen, dikkat dağıtıcı şeyler olduğunda odaklanmak zorlaşır. Şimdi o YouTube videosunu veya alışveriş sitesini kapatın. Gerekiyorsa ve yapabiliyorsanız akıllı telefonunuzu sessiz moda getirin. Telefonu sessize alamıyorsanız, çalışma saatleri içinde dikkat dağıtan arkadaşlarınızı sessize alabilirsiniz. 
  3. Motivasyonu yüksek insanları örnek alın: Her olaya negatif yönünden bakan, enerjinizi düşüren olumsuz insanlarla daha az zaman geçirin. Zamanınızı hevesli veya motivasyonu yüksek insanlarla geçirin ve enerjilerinin size akmasına izin verin.
  4. Size enerji veren şarkılar dinleyin: Müzik ruhun gıdasıdır, diye boşuna dememişler. Enerjiniz veya motivasyonunuz düştüğünde yapacağınız en basit şeylerden biri, iyimser veya size ilham veren şarkılar dinlemektir. Birkaç şarkı dinlemek için işe ara vermek veya müzik dinlerken çalışmak genellikle iyi sonuç verir.
  5. İyimser olun: Karamsarlık hem motivasyonunuzu hem de enerjinizi tüketebilir. Ancak, olaylara olumlu ve yapıcı tarafından bakarsanız motivasyonunuz yükselebilir. Olumsuz bir durumda  kaldığınızda, “Bunda iyi olan taraf nedir?” ve “Burada gizli olan fırsat nedir?” diye kendinize sorarak olumsuz durumdan çıkabilirsiniz. 
  6. Başarısız olduğunuzda kendinize karşı nazik olun: İnsan en çok kendine eziyet eder. Çünkü pek çok kişinin ilk eğilimi başarısız olduğunda veya tökezlediğinde kendini suçlamak ve kendine kızmaktır. Bu tuzağa düşmeyin. Kendinize karşı nazik olun ve düştüğünüz yerden kalkıp ileriye doğru küçük bir adım atarak yolunuza devam edin. 
  7. Hatalar konusunda yapıcı olun: Hatalar insanlar içindir. Siz de hata yapabilirsiniz başkaları da… Hataların sizi aşağıya çekmemesi için yapıcı olun ve kendinize, “Bu hatadan ben ne öğrenebilirim” diye sorun. Hatalardan öğrenmek sizi daha ileri taşır. 
  8. Hedefinizi kendinize arada hatırlatın: Motivasyonunuz ve enerjiniz düştüğünde, hedefinizi ve o işi neden yaptığınızı gözden kaçırabilirsiniz. İki dakikanızı ayırın ve bir kağıda hedefinizi, o hedef yolunda o zamana kadar attığınız ve bundan sonra atmanız gereken adımları yazın. Bu notu her gün görebileceğiniz bir yere koyun ve enerjiye veya motivasyona ihtiyacınız olduğunda yeniden yazdıklarınızı okuyun. İnanın işe yarayacak. 
  9. Sahip olduklarınız için minnettar olun: Motivasyonunuz azaldığında, hayatınızın en kötü taraflarını, kaçırdığınız fırsatları veya sahip olmadıklarınızı düşünmek kolaydır. Bunun yerine sahip olduklarınızı düşünün ve ne olmadığınız yerine ne olduğunuza odaklanın. Şükretmek sizi yeniden harekete geçirir.

You may also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir