Çalışma hayatında büyük değişimler bizi bekliyor

Haziran, hayatı ‘yeni normal’de yaşamaya başladığımız, büyük değişimleri yaşayacağımız bir ay oluyor. 

Pandemi nedeniye bir süredir evlerimizde kapalı kalmıştık. Kısıtlamaların kaldırılmasıyla birlikte tereddütle de olsa ofislerimize dönüyoruz. Fakat, artık çoğumuz yeni çalışma düzenimizin eskisine benzemeyeceğini biliyoruz. 

Her ne kadar 21. yüzyıl bizlere ‘hiper- bağlantılı’ bir yaşam getirse de pandemi öncesinde gerçekten ‘bağlantıda’ olduğumuz söylenemezdi. Analog dönemden kalma eski alışıldık çalışma düzenini sürdürüyorduk. Pandemi süreciyse şirketleri ve bizleri yeni çalışma yöntemlerini hızla benimsemeye ve adapte olmaya zorladı. Hepimiz bir gecede evden çalışma yöntemine geçtik; daha önce hayatında Zoom veya Hangouts gibi webinar olanaklarını kullanmayanlar, bu uygulamaların hayatımızı ne kadar kolaylaştırdığını görmüş oldu. 

Bu süreçte ben, demek ki yılların alışkanlıkları, sanıldığının aksine, böyle hızlıca değişebiliyormuş diye düşündüm. Bundan sonra da değişimleri hızlı yaşayacağız. Pek çok fütürist de bu kanaatte. Geçenlerde Amerikan CNBC kanalında yapılan bir haber bu nedenle çok ilgimi çekti. Haberde uzmanlar pandeminin çalışma şeklimizi geri dönülmez bir şekilde değiştireceğini söylüyordu. Sizin için maddeler halinde bunları özetlemek istiyorum.

1. Ofiste çalışmak bir statü sembol haline gelebilir

Şimdiden bazı şirketler pandemiden sonra da evden çalışma kararı aldı. Bazı şirketler şehir merkezlerindeki plazalarda, yüksek kira verdikleri ofislerden çıkıp sembolik bir anlamı olacak daha küçük ofislere geçmeyi düşünüyor. Uzmanlar, bundan sonra yönetim merkezini şehirde ve pahalı plazalarda tutacak şirketlerin çalışanlar için bir statü sembolü olacağını savunuyor.

2. Toplantıların çoğu çevrimiçi olacak 

Boston Consulting Group’un Londra ofisinin genel müdürü ve ortağı Nadjia Yousif, “Sanırım hepimiz daha fazla çevrimiçi çalışmak için yeni kaslar geliştiriyoruz” demiş. Ofislerin küçülmesiyle bundan sonraki süreçte fiziksel toplantılar daha az yapılacak, toplantıların çoğu çevrimiçi videokonferansla  düzenlenecek. Kesinlikle katılıyorum ve herkesin bu kaslarını hızlıca geliştirmesini öneriyorum. 

3. İş seyahatleri azalacak 

İkinci maddeden sonra bu üçüncü maddenin gelmesi sürpriz olmasa gerek. Toplantılar videokonferansla yapılabiliyorsa bunca seyahat masrafına ne gerek var? Fütüristler, değişen tüketici tercihleri ve sosyal mesafeye konusunda edinilecek alışkanlık sebebiyle yakın bir gelecekte konferans, kongre gibi büyük etkinliklerin de sınırlandırılacağını düşünüyor.

4. Ofislere dönenler için tıbbi tarama zorunluluk haline gelebilir

Sağlık ve hukuk uzmanları, vücut ısısı ölçümü ve antikor testleri gibi tıbbi tarama uygulamalarının gelecek aylarda işe geri dönenler için bir zorunluluk olacağını tahmin ediyorlar. İşgücü ve istihdam avukatı David Barron, bundan sonra işverenlerin, çalışanlardan bir çeşit “bağışıklık sertifikası” isteyebileceğini bile söylüyor.

5. İş arkadaşlarıyla ilişkiler gelişebilir

Pek çok kişi pandemi sürecinde evden çalışırken ofiste olmayı özledi. Çünkü ofisler bizim için sadece çalışma değil, aynı zamanda sosyalleşme alanları. İnsan da sosyal bir varlık olduğu için ofislerimizdeki o çeşitlilikten mahrum kalınca iş arkadaşlarının değerini anlamaya başladık. Uzmanlar da eskiden sadece selam verip geçtiğimiz, gün içinde sadece e-posta içinde iletişim kurduğumuz diğer çalışanlarla bundan sonra daha fazla yakınlaşacağımızı düşünüyor. Elbette fiziksel olarak değil, sosyal olarak yakınlaşacağız.  

6. Klasik 9-6 mesaisi geçmişte kalacak 

Kariyer koçu Julie Kratz, “Sanırım işverenler için bundan sonra  çalışana güven bir norm olacak. Birçok çalışan artık işlerini evden başarılı bir şekilde yürütüyor, bu güven tahsis edilecek ve çalışma saatleri esneyecek” diyor. Yani işinizi istendiği gibi ve zamanda bitiriyorsanız, bu işi illa sabah 09.00 ile akşam 18.00 arasında tamamlayıp tamamlamadığınıza bakılmayacak. Elbette, burada en önemli risk esnek çalışma saatlerine geçmenin mesai saatini uzatması olur.

You may also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir