Yönetici Asistanları Nasıl Giyinmeli? | Dress Code

yonetici-asistanlari-nasil-giyinmelidir

Geçtiğimiz günlerde yaşamış olduğum bir olayı sizlere aktarmak istiyorum. Olayın ardından düşündüğümde tam da yeni başlayan meslektaşlarım için ders olacak mesajlar içerdiğini fark ettim.

Yöneticim, ben ve diğer yönetici arkadaşlarım bir akşam yemeği daveti almıştık. Ben her zaman olduğu gibi davetten bir gün önce davet sahibinin ofisini arayarak asistanına gecenin kıyafet kodunu sordum. Eminim birçoğumuz bunu çalışma hayatımız süresince onlarca kez yapmışızdır.

Davetlerde kıyafet kodu vermenin ve davet sahibinin beklentisine göre hazırlanmanın iki türlü önemi olduğunu düşünüyorum. Birincisi davet sahibine vermiş olduğunuz değerin göstergesi. Karşınızdakine “Nazik ev sahipliğiniz için teşekkürler, ben de bu nezaketinize karşılık sizin için özenle hazırlandım.” mesajı vermenin birinci yolu, diğeri ise en az ilki kadar belki de ilkinden daha önemli olan; kendini gireceğin ortamın şartlarına önceden hazırlamak, kendine bir konfor alanı yaratmak, güvende ve değerli hissetmek. İşte tam da bu sebeple kıyafet kodu önceden hazırlanmak için önemli bir bilgi niteliğinde… Yani bir çeşit buz kırıcı.

Bu düşüncelerimin ardından yaşadıklarımı aktarmaya devam etmek istiyorum.

Gecenin kıyafet kodunu sormak için ev sahibinin ofisini aradığımda aldığım yanıt; çok rahat bir davet planlandığı, blue jean ve spor ayakkabı yani spor kıyafet tercih edilmesi, hatta davet sahiplerinin de spor kıyafet giyecekleri yönünde oldu.

Yıllardır kişisel gelişim yolunda kendime verdiğim emeklerin en başında gelen yeteneklerimden biri “sağduyum ”dur. Bana gelen her bilgiyi önce sağduyumun süzgecinden geçirir ardından harekete geçerim. Davetin bir akşam yemeği olması, ilk defa gittiğimiz bir mekân oluşu ve katılımcı profili gibi detayları üst üste koyduğumda bana verilen kıyafet yönlendirmesi doğrusu hiç içime sinmemişti. Ben, eşim ve en önemlisi yöneticime yaptığım geri bildirim de bu yönde oldu.

Davet mekânına ulaştığımızda nazik ev sahiplerimizin kapıda son derece şık ve sıcak karşılamalarının ardından içimden bir kez daha sağduyuma teşekkür edip mekâna doğru ilerledim. Aynı özen ve şıklıkla diğer hazırlıkları fark ettim. Bir diğer fark ettiğim husus ise diğer davetlilerin de benim gibi temkinli olup, spor kıyafet tercih etmemiş olmaları idi.

İşte o an aklıma şu soru takıldı ya ben almış olduğum bilgiye göre hazırlanıp gelseydim? Üstelik eşli katıldığım bir davette ben ve eşim nasıl hissedecektik? Bizim duygularımızın da ötesinde, davet sahibimizin en ince detayına kadar planladığı gecede spor ayakkabılarımız ve kot pantolonumuzla nasıl bir görüntü yaratacaktık?

Bu hikâyeyi sizlere anlatmak istedim çünkü yönetim ofislerinden çıkan her bilginin doğru yönlendirme etkisi olması gerektiğine bir kez daha tanık oldum. Zaman içerisinde sizden gelen bilginin doğruluğu konusunda etrafınızda şüphe bulutları yaratırsanız, asistanlık mesleğinin en önemli şartlarından biri olan “güvenilirlik” şartını ihlal etmiş olursunuz. Bir yönetici asistanı kendisinden istenilen bilgiyi yanıtlarken, asla kendi yorumunu katmamalı konu hakkında yeterli bilgisi yoksa mutlaka yöneticisinden yönlendirme rica etmelidir. Aksi halde telafisi mümkün olamayacak iletişim kazalarına neden olabilirsiniz.

İyi bir yönetici asistanının sahip olması gereken yeteneklerin en değerlilerinden olan güvenilir ve sağduyulu olma özelliklerini yeri gelmişken burada birlikte tekrar hatırlayalım istedim.

You may also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir