İş Hayatında Mutlu Olmak

Çalışırken her zaman ciddiyetle yapmak zorunda değiliz, zaman zaman keyif almak, eğlenmek ve iş hayatında huzurlu olmak performansımızın artması için oldukça önemli.

Araştırmalar diyor ki, işini yaparken mutlu olan ve eğlenebilen, işinden mizah üreten insanlar daha yaratıcı, daha yaratıcı oluyor ve performansları daha yüksek oluyor. Dolayısıyla gülmekten ve eğlenmekten çekinmeyin.

İnsan olmanın özünde es vermek, temiz hava almak ve kendini balance edebilmek var. Bu nedenle durup moda vermeyi, tebessüm etmeyi ve temiz hava almayı unutmayın.

Bireysel olarak çalıştığınız yönetici biraz seçmek elinizde olmasa da; o kişinin enerjisi de mutlu olmak için şüphesiz en önemli detaylardan biri. Eğer hayatınızda zor bir yönetici varsa, işinize sahip çıkmaya ve işinizin keyifli yönlerine odaklanmaya çalışırsanız, daha yaşanabilir bir çalışma ortamı kendinize yaratabilirsiniz.

Yaşam hüzünler, mutluluklar ve yaşanmışlıklarla üreyen ve çoğalan bir şey. Dolayısıyla iş hayatı da, günümüzün çoğunu geçirdiğimiz bir yaşam alanı. Bu nedenle yaşadığınız hüzünleri ve mutlulukları yansıtmanız gerekiyor ki, kendinize ait bir ortam üretmiş olabilesiniz…

Sevgi, onaylamak, teşekkür etmek, güler yüz göstermek ve eğlenmek bunların hepsi performansı ve yaratıcılığı destekleyerek başarıyı beraberinde getiriyor. Bu değerlere sahip çıkın!

Örneğin asansörde göz teması kurun ve birbirinize günaydın deyin, güler yüz gösterin ve ilk adımları siz atın. Çalışma temponuzun içinde bu ufak detayların sizi nasıl mutlu ettiğini zamanla göreceksiniz. Karşınızdaki kişilerle empati kurarak da, onun zor anlarına ayna olarak belki doğru bir iletişim sağlayabilirsiniz.

Beraber çalıştığınız insanları gözlemleyin, bazen bir kenara çekin ve “neyin var?” diye sormaktan çekinmeyin, böylece birbirinizin ruh haline hakim olarak gününüzü daha verimli geçirebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, iş hayatında mutlu olmanın yolu aslında kendinizi mutlu etmekten ve bakış açınızı eğlenceden yana çevirmekten geçiyor, önce kendiniz sonra diğerleri…

You may also like

2 yorum

  1. Merhaba Şebnem hanım,

    27.02.2020 tarihinde göndermiş olduğunuz kitabınız elime geçti. Elinize emeğinize sağlık çok güzel bir kitap olmuş. jestiniz için çok teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim.

    1. Keyifli okumalar dilerim Nilgün Hanım. Umarım evde olduğumuz, on-line eğitim yaptığımız şu günlerde kitabım öğrencilerinize faydalı bir kaynak olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir